Przejdź do treści

Upadłość konsumencka dla wszystkich zadłużonych?

Przypadek osoby prywatnej

W dotychczas obowiązującym stanie prawnym upadłość konsumencka nie była ogłaszana, gdy sąd rozpoznający wniosek uznał, iż dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa istotnie zwiększył jej stopień. Przesłanka ta powodowała, że wiele wniosków o ogłoszenie upadłości było oddalanych, dlatego Ustawodawca postanowił zmodyfikować przepisy w tym zakresie.

Od 24.3.2020 r. ogłoszenie upadłości konsumenta jest zdecydowanie łatwiejsze, gdyż sąd upadłościowy na etapie rozpoznawania wniosku o ogłoszenie upadłości nie będzie rozpatrywał przesłanki zawinienia przez dłużnika w doprowadzeniu do zaistnienia stanu jego niewypłacalności. Upraszczając, gdy sąd stwierdzi, że dłużnik jest niewypłacalny, ogłosi jego upadłość. Przewiduje się, że spowoduje to ogromny wzrost składanych wniosków o ogłoszenie upadłości.

Warto podkreślić, że sąd będzie badał przyczynienie się dłużnika do swojej niewypłacalności na dalszym etapie postępowania, co z kolei będzie miało wpływ na wybór sposobu oddłużenia dłużnika.

Przypadek osoby z jednoosobową działalnością gospodarczą

Dotychczasowe przepisy Prawa upadłościowego traktowały przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą podlegającą wpisowi do CEIDG na równi ze spółkami prawa handlowego, co powodowało, że tacy przedsiębiorcy niechętnie korzystali z możliwości składania wniosku o ogłoszenie upadłości w tym trybie z uwagi na znaczne sformalizowanie takiego postępowania, długość jego trwania i wysokie koszty. W ramach nowelizacji postanowiono, że jednoosobowi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury jaką jest upadłość konsumencka. Procedura ta została znacząco zmieniona, co zostanie opisane poniżej.

Ważnym z punktu widzenia jednoosobowych przedsiębiorców będzie możliwość zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych poprzez wydzielenie przez sąd części środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości w ramach postępowania, jeżeli zaistnieje konieczność sprzedaży nieruchomości, w której mieszka dłużnik. Dotychczas takie rozwiązanie mogło być wykorzystane w przypadku upadłości konsumentów, jednakże na gruncie znowelizowanych przepisów będzie to możliwe również dla jednoosobowych przedsiębiorców.