Ze względu na zwiększającą się co roku na drogach liczbę aut, trudno dziwić się temu, że wzrastają również statystyki dotyczące zdarzeń komunikacyjnych. Dochodzi zarówno do poważnych wypadków, jak i nieco lżejszych w skutkach kolizji. Osoby poszkodowane mają możliwość uzyskania odszkodowania z OC. Jak jednak pokazuje praktyka, wiele spraw kończy się postępowaniem o wyegzekwowanie dopłaty do pierwotnie przyznanego świadczenia. Podejmują się ich nasi specjaliści. Prawo daje bowiem możliwość dochodzenia roszczeń w kwocie satysfakcjonującej poszkodowanego, także wtedy, gdy ubezpieczyciel chce wypłacić zaniżoną wartość.
Klienci z Krosna, Jasła, Leska, Przemyśla, Rzeszowa i Sanoka mogą skorzystać z pomocy w zakresie uzyskania dopłaty, jaką oferują prawnicy specjalizujący się w sprawach odszkodowawczych.
Kiedy można uzyskać dopłatę do odszkodowania z OC?
Każde zdarzenie na drodze jest sytuacją stresową i problematyczną. Poszkodowanym należy się jednak wypłata odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC dla pojazdów mechanicznych. Zobowiązany jest do tego sprawca kolizji czy wypadku, a ściślej towarzystwo, w którym ma on polisę.
W związku z tym, że zgodnie z polskim prawem obowiązuje zasada pełnej kompensacji wyrządzonej szkody, powinna być ona naprawiona w całości. Oznacza to też pokrycie utraconych korzyści. Więc w wypadku uszkodzenia pojazdu, zakłada się, że odszkodowanie OC pokryje 100-procentowy koszt jego naprawy.
Aby jednak otrzymać potrzebną w tym celu kwotę, jako poszkodowani zwracacie się o wypłatę zadośćuczynienia do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Firma wymaga m.in. przedstawienia faktur za naprawę, rachunków, potwierdzenia zakupu części. Jak jednak pokazuje praktyka, przyznawane świadczenie jest zazwyczaj niewystarczające i wtedy dopłata do OC staje sięjedynym rozwiązaniem, aby otrzymać wyższą sumę.
Zaniżone odszkodowania
Nagminnym zjawiskiem jest to, że ubezpieczyciele często podejmują różne działania zmierzające do obniżenia należnego odszkodowania. Zaniżają wartość rynkową pojazdu, wskazują mniejszy zakres prac naprawczych, sugerują tańsze zamienniki zamiast oryginalnych droższych części. Przeprowadzają postępowanie likwidujące szkodę i podejmują decyzję o wypłacie rekompensaty. Ustalają jej wysokość, jednak nie jest ona wiążąca dla Was. Gdy więc uważacie, że nie pokrywa szkody, możecie domagać się dopłaty do odszkodowania z OC winnego zdarzenia komunikacyjnego. Zazwyczaj jest to dość żmudny proces sądowy, podczas którego przydatny jest adwokat, mający doświadczenie i wiedzę w tym zakresie. Jest on w stanie przewidzieć wiele zachowań ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego i opracować strategię działania uwzględniającą interes klienta.
Jak warunki trzeba spełnić, aby starać się o dopłatę do odszkodowania z OC?
Zgodnie z przepisami dopłata do odszkodowania z OC sprawcy jest możliwa pod warunkiem, że od chwili zaistnienia szkody nie upłynęły trzy lata. Po tym terminie następuje już przedawnienie roszczenia. Oprócz tego uzyskanie tych pieniędzy będzie niemożliwe, jeżeli wysokość przyznanej rekompensata została wskazana w ugodzie. Z kolei w ubieganiu się o to finansowe wyrównanie nie ma znaczenia to, czy Wasz samochód poszedł do kasacji, został naprawiony, czy już go sprzedaliście.
Pozew o dopłatę – samodzielnie czy z pomocą prawnika?
Stosowne pismo o zapłatę należnych pieniędzy możecie złożyć sami, co jednak wymaga przede wszystkim znajomości odpowiednich przepisów. W związku z tym, że nasza kancelaria prowadzi działalność na terenie Jasła, Krosna, Leska, Przemyśla, Rzeszowa i Sanoka klienci z tych miejscowości mają możliwość skorzystania z pomocy prawników przy sporządzeniu pozwu o dopłatę do odszkodowania z OC. Po zleceniu sprawy, profesjonalny pełnomocnik zastępuje ich w toku postępowania. Wcześniej adwokat przeanalizuje udostępnione dokumenty i jeżeli stwierdzi, że istnieje wysokie ryzyko przegrania postępowania albo brak jest podstaw formalnych, z pewnością poinformuje Was o tym.
Mimo iż rekompensata za wypadek komunikacyjny powinna pokrywać całość szkody, ubezpieczyciele często zaniżają jej wysokości, a wielu klientów rezygnuje z odwoływania się od tej decyzji. Dopłata do odszkodowania z OC sprawcy jest jednak możliwa zarówno na etapie przedsądowym, jak i w wyniku złożenia pozwu. Podejmujemy się każdej sprawy, a wynagrodzenie pobieramy w przypadku uzyskania należnych pieniędzy.