Masz kredyt waloryzowany do CHF i bank zaproponował Ci podpisanie aneksu do umowy? Sprawdź co zrobić!
We wszystkich umowach tzw. „kredytu frankowego” znajdowały się odwołania do wskaźnika LIBOR. Natomiast w dniu 31.12.2021 r. LIBOR został opublikowany ostatni raz. Zatem jaki wskaźnik należy przyjąć obecnie, skoro LIBOR-u już nie ma?
Co z tym LIBOR-em?
Komisja Europejska w dniu 14 października 2021 r. wydała Rozporządzenie Wykonawcze (UE) 2021/1847 w sprawie wyznaczenia ustawowego zamiennika dla niektórych terminów zapadalności stopy LIBOR dla franka szwajcarskiego (CHF LIBOR). Na mocy tego rozporządzenia wskaźnik LIBOR CHF został zastąpiony wskaźnikiem SARON.
W związku z tym banki proponują kredytobiorcą zawarcie aneksu do umów „kredytów frankowych”, który przesyłają kredytobiorcom z prośbą o ich niezwłoczne podpisanie. Celem tego aneksu jest wprowadzenie do umowy nowego wskaźnika, a raczej zastąpienie dotychczasowego wskaźnika tj. LIBOR, SARON-em.
Zadasz sobie pytanie, no dobrze, ale jaki to ma wpływ na mnie i moją umowę z bankiem?
Czy należy podpisać aneks i co jeśli go nie podpiszę?
W momencie, kiedy Ty (Frankowicz) nie zgodzisz się na podpisanie zaproponowanego aneksu, to zakończenie publikacji LIBOR-u może doprowadzić do stwierdzenia niewykonalności postanowień umowy co w konsekwencji będzie skutkowało nieważnością umowy lub jej wygaśnięciem.
Dlaczego tak? Ponieważ nie będzie już publikowany wskaźnik stosowany do przeliczeń, a co za tym idzie nie będzie można wykonywać umowy.
Powiedzmy, że jesteś w toku procesu sądowego z bankiem i co wtedy podpisać ten aneks czy nie?
Jeżeli jesteś w toku procesu to odradzamy podpisanie aneksu do umowy „kredytu frankowego”, zmieniającego LIBOR na SARON. Zapytasz: „dlaczego?”. Uzasadnienie jest bardzo proste. Umowy waloryzowane do CHF są niezgodne z prawem, zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami, a zatem są nieważne. Skoro zatem podważyłeś ważność zawartej przez siebie umowy z bankiem, a następnie wyrażasz zgodę na zawarcie aneksu do umowy i wprowadzenie zmian, możesz tym samym doprowadzić do odnowienia zobowiązań i potwierdzenia jej warunków.
Może to wywrzeć niekorzystny wpływ na postępowanie sądowe oraz treść wyroku. Ajki to efekt? Sąd może oddalić Twoje powództwo.
Zatem jeżeli chcesz doprowadzić do ustalenia nieważności swojej umowy nie podpisuj niczego bez konsultacji ze swoim pełnomocnikiem!