Przejdź do treści

Służebność przesyłu

POMOC W UZSYKANIU WYNAGRODZENIA ZA USTANOWIENIE SŁUŻEBNOŚCI PRZESYŁU, CZY TEŻ UZYSKANIU CZYNSZU DZIERŻAWNEGO.

Czy w przeciągu ostatnich kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu lat zawarłaś/zawarłeś Umowę ustanowienia służebności „przesyłu” lub Umowę dzierżawy swojej nieruchomości z przedsiębiorstwem przesyłowym, a nie zostało Ci wypłacone pełne lub jakiekolwiek wynagrodzenie?

Jeżeli tak, to ta informacja jest dla Ciebie!

Zgodnie z powszechnie obowiązującym prawem w Rzeczypospolitej Polskiej, Służebność przesyłu jest instytucją prawa rzeczowego, ograniczonym prawem rzeczowym, którego istota polega na tym, że nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować na niej urządzenia lub którego własność stanowią urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa i polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń, jednocześnie ograniczając możliwość korzystania, czy też sprzedaży przez Państwa.

Ustanowienie służebności przesyłu może nastąpić na mocy Umowy pomiędzy właścicielem (użytkownikiem wieczystym), a przedsiębiorcą przesyłowym, a także na mocy orzeczenia Sądu lub też drodze decyzji administracyjnej.

Najczęstszym sposobem ustanowienia służebności przesyłu jest zawarcie Umowy z przedsiębiorstwem zajmującą się produkcją lub przesyłem energii (taki firmami są np. firmy zajmujące się farmami fotowoltaicznymi, czy też farmami wiatrakowymi).

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat na terenie województwa podkarpackiego pojawiło się szereg firm, które podpisały z mieszkańcami Umowy ustanowienia służebności przesyłu, ale z niewiadomych przyczyn do dnia dzisiejszego nie wypłaciły mieszkańcom należnych im wynagrodzeń, pomimo wpisania tego prawa do Księgi wieczystej nieruchomości, a mimo tego, Przedsiębiorstwa te korzystają z nieruchomości tych mieszkańców, co nie powinno mieć miejsca.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku zawarcia Umowy dzierżawy części lub całości takich nieruchomości.

Zgodnie z prawem przez zawarcie Umowy dzierżawy, Wydzierżawiający zobowiązuje się oddać Dzierżawcy rzecz lub prawo do używania oraz pobierania z nich pożytków, a Dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu czynsz dzierżawny, najczęściej roczny.